چه کار کنیم خواب نوزاد عمیق شود؟

خواب نوزاد عمیق

فهرست مطالب این نوشته

این موضوع که چه کار کنیم خواب نوزاد عمیق شود، از دغدغه‌های مادران بسیاری است که از بی ‌خوابی نوزاد خود رنج می‌برند. به طور کلی خواباندن نوزاد با توجه به اینکه در چند ماهگی به سر می‌برد و چه قدر فرق شب و روز را متوجه می‌شود، متفاوت است. خواب سبک نوزاد می‌تواند علت‌های زیادی داشته باشد که به مرور توسط مادر کشف خواهد شد. ابتدا باید بدانیم که خواب نوزاد چقدر است و به طور معمول یک نوزاد چند ساعت در شبانه روز را در خواب به سر می‌برد. نوزادان در بدو تولد بیشتر ساعات شبانه ‌روز را در خواب به سر می‌برند و با افزایش سن آن‌ها، میزان خوابشان نیز کم می‌شود. در ادامه به این سوال که چه کار کنیم خواب نوزاد عمیق شود پاسخ خواهیم داد، با ما همراه باشید.

رفع سبکی خواب نوزاد

می توان گفت که نوزادان بطور غریزی از رفتار مادر الگو برداری می‌کنند و در صورتی که مادر در دوران بارداری در ساعات مشخصی بخوابد و بیدار شود در تنظیم خواب نوزاد نیز تاثیر بسزایی دارد. اما باید این موضوع را نیز مد نظر قرار دهید که نوزادان در ۴ ماه ابتدایی ممکن است دچار مشکلاتی باشند که باعث می‌شود سخت به خواب بروند و زود هم بیدار شوند. یکی از این موارد، مشکلات گوارشی است که نوزاد به آن دچار است و باعث کولیک نوزاد و یا نفخ نوزاد می‌شود.

برای اینکه نوزادان به‌راحتی به خواب عمیق بروند بهتر است از گهواره و یا تخت‌های تاب‌دار استفاده کنیم. انواع ننو و نی نی لای لای نیز همان کار گهواره را برای ما انجام می‌دهند. تاب دادن در رسیدن نوزاد به آرامش و راحت خوابیدن او بسیار موثر است. تشک سفت و یا تشک‌های زاویه دار و آنتی رفلاکس در کمتر شدن مشکلات نوزاد می‌تواند کمک زیادی به مادران نماید. خواندن لالایی نیز می‌تواند به بهتر خوابیدن نوزاد کمک کند. البته بهتر است لالایی خواندن را از دوران جنینی آغاز کنید تا نوزاد با صدای مادر آشنا شده و به آرامش برسد و خواب راحتی داشته باشد.

چه کار کنیم خواب نوزاد عمیق شود

چه کار کنیم خواب کودک عمیق شود؟

سیر کردن نوزاد قبل از خواب می‌تواند از مهم‌ترین کارهایی باشد که برای عمیق کردن خواب کودک انجام دهید. سیر بودن شکم نوزاد در طولانی‌ تر شدن خواب او تاثیر دارد. محیط خانه آرام و بی سر و صدا نیز در کیفیت خواب نوزاد تاثیر دارد. در صورتی که نوزاد شما عادت دارد در آغوش‌ مادر بخوابد و بلافاصله پس از اینکه او را در تخت یا رختخوابش قرار می‌دهید، بیدار می‌شود؛ می‌توانید لباس خود را در کنار بالش نوزاد قرار دهید. در این صورت نوزاد تصور می‌کند که هنوز در آغوش مادر است، بنابراین آرام می‌شود و می‌خوابد. برای تنظیم خواب کودک خود حوصله داشته باشید و برنامه‌ریزی کنید. این برنامه‌ریزی را از دوران جنینی آغاز کنید.

در ادامه برخی نکات برای عمیق شدن خواب نوزاد مطرح شده است:

علائم قبل از خواب نوزاد

به علائم خواب نوزادتان توجه کنید، اگر نوزاد خمیازه کشید و یا پلکهایش را بر روی هم می آورد نشان دهنده این است که زمان خوابش فرا رسیده است. با مشاهده علائمی چون بیقراری کردن، مالدین چشم‌ها و شاید گریه کردن نوزاد نشان می‌دهد که نوزاد به خواب احتیاج دارد. با مشاهده این علائم نوزاد را به تخت و یا گهواره یا به محل خوابش منتقل کنید.

آرام و ساکت بودن محل خواب نوزاد

بهتر است نوزاد را در ماه‌های ابتدایی در گهواره و یا تخت کنار مادر بخوابانید. و برای عمیق شدن خواب نوزاد و اینکه زود از خواب بیدار نشود، محیط را ساکت و آرام نگه دارید. می‌توانید نوزاد را قنداق کنید تا راحت‌تر بخوابد.

دمای اتاق نوزاد

برای عمیق شدن خواب نوزاد دمای اتاق را چک کنید. دمای مناسب اتاق برای خواب راحت نوزاد در تابستان و زمستان بین  ۲۰ تا ۲۲ درجه سانتیگراد می‌باشد. اگر دمای اتاق خیلی سرد باشد باعث می‌شود نوزاد از خواب بیدار شود و اگر دمای اتاق خیلی گرم باشد می‌تواند باعث سندروم ناگهانی مرگ نوزاد در خواب شود.

برطرف کردن نیازهای نوزاد قبل از خواب

سعی کنید تا تمام نیازهای نوزاد را قبل از خواب برطرف کنید. تا نوزاد خواب عمیق‌تر و راحت‌تری خواهد داشته باشد. قبل از خواب پوشکش را تعویض کنید. سعی کنید تا قبل از زمان خواب، شیر نوزاد را بدهید تا کاملا سیر شود و به خاطر گرسنگی از خواب بیدار نشود.

عوض نشدن جای خواب نوزاد

نوزاد را در جای خودش بخوابانید و با توجه به ساعت‌های خواب نوزاد سعی کنید آن ساعت‌ها در منزل باشید. سعی کنید تا نوزاد در ساعت‌های خواب خود بر طبق عادت خواب در جای خودش بخوابد و نگذارید نوزاد درون کالسکه و یا صندلی ماشین ساعت‌های طولانی بخواب برود.

فعالیت های نوزاد را افزایش دهید

برای اینکه نوزاد مخصوصا در شب خواب عمیقی داشته باشد، در طول روز فعالیت‌های نوزاد را افزایش دهید. با او بازی کنید، حرف بزنید، او را در جهات مختلف بغل کنید تا محیط را در حالت‌های متفاوت ببیند. هر گونه سرگرمی و فعالیتی که نوزاد داشته باشد باعث سوزاندن انرژی و خستگی او می‌شود، تمامی موارد در نهایت به خواب راحت‌تر نوزاد در شب کمک می‌کند.

خواب نوزاد عمیق

کنترل خواب نوزاد

مراقب خواب نوزاد باشید، درصورتی که نوزاد بعد از خوابیدن، زود از خواب بیدار شد، برای اینکه بیشتر بخوابد برای او لالایی بخوانید و به آرامی نوزاد را تکان دهید تا دوباره به خواب برود و خوابش تکمیل شود.

نوزاد را برای خواب آماده کنید

مادر می‌تواند با توجه به ساعت خواب نوزاد و توجه به علائم خواب نوزاد، او را برای خوابیدن آماده کند. بهتر است قبل از خواب نور محیط را کم کنید و پرده‌ها را بکشید و با خواندن لالایی و موسیقی ملایم نوزاد را برای خواب راحت آماده کنید. اینکه نوزاد در حال بازی کردن باشد و شما بازی او را قطع کنید و بخوابانید مناسب نمی‌باشد.

خواب روزانه نوزاد را حذف نکنید

حذف خواب در روز باعث کلافه گی نوزاد در شب می‌شود، پس این باور که اگر نوزاد در طول روز نخوابد، شب خواب عمیق‌تری خواهد داشت، کاملا اشتباه می‌باشد. زیرا اگر نوزاد به اندازه کافی در طول روز نخوابد باعث کلافگی و خستگی می‌شود و اصلا نمی‌تواند در هنگام شب بخوابد. بنابراین باید مادران باید به خواب نوزادان در طول روز نیز توجه داشته باشند و بدانند که نوزاد به هم به خواب روز و هم به خواب شب برای رشد بهتر احتیاج دارد.

کلام آخر

برای عمیق شدن خواب کودک و به موقع الگوی خواب مناسبی داشته باشید. برای داشتن یک خواب خوب باید محیط خانه برای خوابیدن مناسب باشد. بنابراین نوزاد خود را شب‌ها با نور کم بخوابانید و در طی روز در ساعات مشخصی، جای مشخصی از خانه را برای خواب نوزاد در نظر بگیرید تا بدن او به تدریج تنظیم شود. اینکه چه کار کنیم خواب نوزاد عمیق شود، هم ساده است و هم سخت، خواب عمیق نوزاد بستگی به این دارد که این موضوع را از چه زمانی و با چه ترفند‌هایی مدیریت کنید. بهترین زمان برای تنظیم خواب از دوران جنینی و سپس از همان روزهای ابتدای تولد است. حالا که می‌دانیم که چکار کنیم خواب نوزاد عمیق شود، می‌توانید این نکات را بر روی نوزاد امتحان کنید تا ببینید که کدام یک بیشتر بر روی نوزاد تاثیر می‌گذارد و به خوابیدن راحت‌تر نوزاد کمک می‌کند.

شرکت گهواره مهر تولیدکننده انواع گهواره سنتی ننو مطابق با حالت آغوش مادر و ارگونومی ستون فقرات نوزاد می‌باشد که به خواب بهتر و راحت‌تر نوزاد عزیز شما کمک می‌کند. شما عزیزان می‌توانید این محصول باکیفیت را با قیمت مناسب از فروشگاه ما خریداری کنید و با همکاران ما در واحد فروش در تماس باشید. همچنین توصیه می‌کنیم از نمونه‌ کارهای جدید ما در صفحه اینستاگرام فروشگاه گهواره مهر بازدید کنید.

2 دیدگاه در “چه کار کنیم خواب نوزاد عمیق شود؟

 1. نگین دقیقی گفت:

  سلام وقت بخیر بنظر منم باید لباس مناسبی نوزاد داشته باشه تا خواب عمیقی رو تجربه کنه ، فقط جای مناسب هم مهمه ،
  من برای فرزند اولم ننو نخریدم ولی میخوام برای فرزند دوم بخرم آیا کار راحت میشه یا نه،؟

  1. محمد صادق سازندگی گفت:

   سلام.
   بله از خرید گهواره سنتی خیالتون راحت باشه چون به اندازه ۷ مادر به شما کمک می کنه
   گهواره سنتی مهرننو طوری طراحی و ساخته شده که تا چند نسل می تونید استفاده کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

برای دیدن محصولات که دنبال آن هستید تایپ کنید.
enemad-logo
تماس با بخش فروش