مراحل رشد نوزاد از تولد تا یک سالگی + استفاده از گهواره سنتی

مراحل رشد نوزاد

فهرست مطالب این نوشته

مراحل رشد نوزاد از تولد تا یک سالگی + استفاده از گهواره سنتی

مراحل رشد نوزاد : زمان رشد نوزاد از تولد تا یک سالگی تنها ۱۲ ماه طول می‌کشد تا کودک این تحول باورنکردنی را تجربه کند. نوزادان با سرعتی شگفت انگیز رشد و تغییر می‌کنند و هر ماه تحولات جدید و هیجان انگیزی را تجربه می‌کنند.

مادران و پدران جدید مدام از خود می‌پرسند که در آینده انتظار چه تغییراتی را باید داشته باشند و چگونه بفهمند که آیا رشد کودکشان طبیعی است یا خیر.

با این حال، به جای تمرکز بیش از حد بر مراحل مهم رشد، به یاد داشته باشید که همه نوزادان با سرعت رشد می‌کنند. توجه داشته باشید که مراحل رشد در نوزادان متفاوت است ولی همه آن‌ها به صورت طبیعی این دوره رشد را سپری می‌کنند.

مراحل رشد نوزاد از تولد تا یک سالگی به چه صورت انجام می‌شود؟

جنیفر شو، پزشک متخصص اطفال و نویسنده کتاب Heading Home with Your Newborn، در مورد رشد نوزاد بیان می‌کنند که اگر قسمتی از بدن نوزاد رشد نکند، ممکن است در آینده این کمبود جبران شود، زیرا او در حال تکمیل رشد دیگر قسمت‌های بدن خود می‌باشد.

برخی از نوزادان ممکن است اولین کلمه خود را در هشت ماهگی بگویند، در حالی که برخی دیگر تا اندکی پس از یکسالگی صحبت نمی‌کنند. و حتی راه رفتن نوزادان ممکن است بین ۹ تا ۱۸ ماهگی در نوزادان به صورت متفاوت شروع شود.

با در نظر گرفتن این نوع تغییرات، خوب است با ما همراه باشید تا بدانید که کودک شما در هر مرحله سه ماهه از سال اول زندگی خود چه کاری انجام می‌دهد.

رشد نوزاد : از تولد تا سه ماهگی

در اولین مرحله رشد، بدن و مغز نوزادان در حال یادگیری زندگی در دنیای خارج هستند. استراحت برای آن‌ها بسیار حاثز اهمیت است؛ پس باید اتاق خواب کودک شما به دور از هر گونه سر و صدا و هیاهو باشد.

مراحل رشد نوزاد :در این دوره سنی می‌توانید کودک خود را در ننو و یا گهواره قرار داده تا با حرکات آن به خواب بروند. بهتر است بدانید که خواب کافی از مهم‌ترین عواملی است که در رشد و نمو نوزادان اهمیت دارد.

بین تولد و سه ماهگی، کودک شما ممکن است شروع به انجام فعالیت‌های زیر کند:

 • لبخند بزند. در سه ماهگی، نوزادان در پاسخ به لبخندهای شما لبخند می‌زنند و سعی می‌کنند شما را مجبور به لبخند زدن به آن‌ها کنند.

 • هنگام قرار گرفتن نوزاد بر روی شکم سر و سینه خود، آن‌ها را بالا بیاورید.

 • اشیاء را با چشمان خود ردیابی کرده تا نوزاد متوجه حضور اشیا در اطراف خود شود.

 • دست‌های آن‌ها را باز و بسته کنید و دست‌های آن‌ها را به دهان خود نزدیک کنید.

 • اشیاء را در دستان خود بگیرید.

 • به اشیاء آویزان ضربه بزنید یا آن‌ها را در دست بگیرید.

رشد نوزاد از تولد تا یک سالگی

رشد کودک: چهار تا شش ماهگی

مراحل رشد نوزاد

در این دوره از زندگی نوزاد، نوزادان در واقع در حال یادگیری دنیای اطراف خود هستند. آن‌ها در استفاده از آن ابزارهای شگفت انگیز به دستان خود تسلط دارند. در اصل آن‌ها صدای خود را کشف می‌کنند از ۴ تا ۶ ماهگی، کودک شما احتمالاً:

 • از جلو به عقب یا عقب به جلو می‌پیچد.

 • سعی می‌کند برخی کلمات را به زبان آورد.

 • سر و صدا، ایجاد صداهایی که می توانند شبیه زبان واقعی به نظر برسند.

 • خنده.

 • اشیا را در دست می‌گیرد و آن‌ها را فشار می‌دهد (در این دوره از رشد نوزاد، مراقب موهای خود باشید)، و با اسباب بازی‌ها و اشیاء دیگر بازی می‌کند.

رشد کودک: هفت تا نه ماهگی

نوزاد شما در هفت تا نه ماهگی سعی می‌کند راه رفتن را آغاز کند..

نوزاد پس از این که متوجه می‌شود که که می‌تواند با چرخیدن خود حرکت کند، چند ماه آینده را صرف فهمیدن نحوه حرکت به جلو یا عقب خواهند کرد.

در این شرایط باید مراقب ایمنی کودک باشید و لوازم خطرناک را از دسترس کودک مخفی کنید. همچنین مراقب میزهای شیشه‌ای، آینه و حتی وسایلی که ممکن است به کودک شما صدمه بزنند، باشید.

در این دوره زمانی، کودک شما ممکن است:

 • شروع به خزیدن کند.

 • بدون کمک والدین بنشینند.

 • به کلمات آشنا مانند نام آن‌ها پاسخ دهند. آن‌ها همچنین ممکن است با توقف مختصر و نگاه کردن به شما به “نه” پاسخ دهند و ممکن است “ماما” و “بابا” را زمزمه کنند.

رشد کودک: ۱۰ تا ۱۲ ماهگی

مراحل رشد نوزاد :آخرین مرحله رشد در اولین سال نوزاد یک مرحله گذار است. آن‌ها دیگر نوزاد نیستند و ممکن است بیشتر شبیه یک کودک نوپا باشند. اما آن‌ها هنوز از جهات مختلف نوزاد هستند. آن‌ها یاد می‌گیرند که:

شروع به تغذیه خودشان کنند. نوزادان در این مرحله رشدی بر “درک گیره” تسلط دارند؛ به این معنی که آن‌ها می‌توانند اشیاء کوچکی مانند غلات O شکل را بین انگشت شست و سبابه خود نگه دارند.

یک یا دو کلمه سعی کنید به آن‌ها یاد دهید. تکرار نام “ماما” و “بابا” برای نامیدن والدین در ذهن کودک باقی می‌ماند. به طور متوسط ​​حدود سه کلمه در اولین سال تولد ممکن است توسط کودک شما گفته شود، اما محدوده این کلمات در برخی کودکان بسیار بیشتر است.

به منظور جلب توجه شما به اشیایی که آن‌ها می‌خواهند، اشاره می‌کنند.

اولین قدم‌های خود را برمی‌دارند. این موضوع معمولا در حدود یک سالگی اتفاق می‌افتد، اما می‌تواند بسیار متفاوت باشد.

چه زمانی از رشد نوزاد از تولد تا یک سالگی باید با پزشک متخصص اطفال صحبت کنید؟

اگر فکر می‌کنید کودک شما در مراحل رشد یا پیشرفت خود قرار نگرفته است، چه کاری باید انجام دهید؟ اولین کار این ست که به غرایز خود اعتماد کنید.

اگر واقعاً احساس می‌کنید چیزی اشتباه است، با پزشک خود در مورد آن صحبت کنید زیرا اگر مشکلی وجود داشته باشد، آن‌ها می‌توانند به شما در رفع این مشکل کمک کنند.

رشد نوزاد از تولد تا یک سالگی

خرید ننو در تهران

مراحل رشد نوزاد از تولد تا یک سالگی بسیار گسترده‌تر از آن چیزی است که در این مقاله شرح دادیم.

همان طور که اطلاع دارید کودک در یک دوره هفت ماهه بین ۹ تا ۱۶ ماهگی به طور یاد می‌گیرد تا به طور مستقل راه برود.

مد نظر داشته باشید که انجام یک مهارت مثل راه رفتن بدون کمک دیگران، شاخص ارزیابی رشد کودک نیست.

برخی از کودکان بزودتر از بقیه با مهارت بیشتری پیش می روند ولی در نهایت همه کودکان به آن حد از رشد و تکامل عادی خواهند رسید.

برای رشد کودک خود بهتر است ابتدا شرایط آرامش و خواب کودکتان را فراهم کنید.

برای این کار می‌توانید از انواع گهواره و ننو که در بازار موجود است استفاده کنید.

فروشگاه اینترنتی گهواره مهر ارائه دهنده انواع ننو برای سنین مختلف کودکان می‌باشد.

شما عزیزان می‌توانید از طریق فروشگاه اینترنتی گهواره مهر، محصول مورد نظر خود را از سراسر شهرهای ایران از جمله مشهد، همدان، شیراز، اصفهان، یزد، تبریز، بندرعباس، اهواز، قم، تهران، کرمان و کرج،

سفارش داده و آن را در کوتاه‌ترین زمان ممکن تحویل بگیرید.جهت ارتباط با نمایندگی های شرکت مهرننو می توانید از قسمت نمایندگی های فروش مهرننو در منوی اصلی سایت استفاده نمایید .

برای مشاهده نمونه‌های بیشتر می‌توانید صفحه اینستاگرام ما را دنبال کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

برای دیدن محصولات که دنبال آن هستید تایپ کنید.
enemad-logo
تماس با بخش فروش