روش‌های مراقبت از نوزاد تازه متولد شده + راه های مراقبت آسان

راه های مراقبت آسان

فهرست مطالب این نوشته

راه های مراقبت آسان   دانستن روش‌های مراقبت از نوزاد تازه متولد شده یکی از مهم‌ترین وظایف والدین است. تولد نوزاد یکی از شگفت انگیزترین لحظات زندگی والدین می‌باشد.

نوزادان تازه متولد شده دارای توانایی‌های شگفت انگیزی هستند. با این حال، آن‌ها از نظر تغذیه، گرما، امنیت و راحتی به مادر و پدر خود وابسته می‌باشند.

هنگامی که نوزاد به دنیا می‌آید، بند ناف محکم شده و در نزدیکی ناف بریده می‌شود.

این امر وابستگی نوزاد به جفت را برای اکسیژن و تغذیه پایان می‌دهد.

وقتی نوزاد برای اولین بار نفس می‌‌کشد، هوا وارد ریه‌ها می‌شود.

قبل از تولد، ریه‌ها برای تبادل اکسیژن و دی اکسید کربن استفاده نمی‌شوند و به خون رسانی کمتری نیاز دارند.

گردش خون جنین بیشتر جریان خون را از طریق ریه‌ها از طریق اتصالات ویژه‌ای در قلب و عروق خونی بزرگ به خارج می‌فرستد.

هنگامی که نوزاد در بدو تولد شروع به تنفس می‌کند، تغییر فشار در ریه‌ها باعث بسته شدن اتصالات جنین و تغییر مسیر جریان خون می‌شود.

اکنون خون به ریه‌ها پمپ می‌شود تا به تبادل اکسیژن و دی اکسید کربن کمک کند.

مدنظر داشته باشید که حتی قبل از تولد فرزندتان باید روش‌های مراقبت از نوزاد تازه متولد شده را بدانید. پس همراه ما باشید.

تأمین گرما برای نوزاد

بدن نوزاد تازه متولد شده خیس است و به راحتی می‌تواند باعث سرد شدن کودک شود. خشک کردن نوزاد و استفاده از پتوهای گرم می‌تواند به تأمین گرما برای نوزاد کمک کند.

اغلب یک کلاه بافتنی روی سر نوزاد قرار می‌دهند. قرار دادن پتو یا لباس گرم روی سینه یا شکم نیز به گرم نگه داشتن نوزاد کمک می‌کند.

این تماس اولیه گریه  نوزاد را کاهش می‌دهد، تعامل شما با کودک را بهبود می‌بخشد و به شما در تغذیه موفق شیر مادر نیز کمک می‌کند.

مهم‌ترین روش‌های مراقبت از نوزاد تازه متولد شده

بعد از تولد، ارزیابی سلامت نوزاد جدید بلافاصله شروع می‌شود. یکی از اولین بررسی‌ها، آزمایش آپگار است.

آزمون آپگار یک سیستم نمره‌دهی برای ارزیابی وضعیت نوزاد در ۱ دقیقه و ۵ دقیقه پس از تولد است. پزشک متخصص، ماما یا پرستاران این علائم را ارزیابی کرده و به آن امتیاز می‌دهند:

  • فعالیت؛ تون عضلانی
  • شمارش نبض
  • ادا و اصول؛ تحریک پذیری بازتابی
  • ظاهر؛ رنگ پوست
  • تنفس

نمره ۷ تا ۱۰ طبیعی تلقی می‌شود. نمره ۴ تا ۶ ممکن است به این معنی باشد که نوزاد به برخی از اقدامات تنفسی نجات (اکسیژن) و نظارت دقیق نیاز دارد. نمره ۳ یا کمتر به این معنی است که نوزاد به تکنیک‌های تنفسی نجات بخش و نجات دهنده نیاز دارد.

راه های مراقبت آسان

روش‌های مراقبت از نوزاد تازه متولد شده

یک از روش‌های مراقبت از نوزاد تازه متولد شده معاینه فیزیکی نوزاد در اتاق زایمان است

در اتاق زایمان، یک معاینه فیزیکی مختصر برای بررسی علائم واضح سالم بودن نوزاد انجام می‌شود. سایر مراحل طی چند دقیقه و چند ساعت آینده انجام می‌شود. بسته به خط مشی بیمارستان و وضعیت نوزاد، ممکن است این کارها در اتاق زایمان انجام شود. برخی از این معاینه ها عبارتند از:

  • اندازه گیری دما، ضربان قلب و تعداد تنفس
  • اندازه گیری وزن، طول و دور سر

این اندازه‌گیری‌ها به شما کمک می‌کند تا دریابید که آیا وزن و اندازه‌گیری نوزاد برای هفته‌های بارداری طبیعی است یا خیر. نوزادان کوچک یا کم وزن و نوزادان بسیار بزرگ ممکن است نیاز به توجه و مراقبت ویژه داشته باشند.

  • مراقبت از بند ناف بسیار مهم است چراکه باید تمیز و خشک نگه داشته شود.
  • برای شستشوی نوزاد نیز هنگامی که دمای بدن نوزاد ثابت شد، اولین حمام را می‌توان انجام داد.
  • مراقبت از چشم. باکتری های موجود در کانال تولد می‌توانند چشم‌های نوزاد را آلوده کنند. قطره یا پماد چشم آنتی بیوتیک یا ضد عفونی کننده یا بلافاصله پس از زایمان به کودک شما داده می‌شود تا از عفونت چشم جلوگیری شود.

قبل از خروج نوزاد از بیمارستان، دستبندهای شناسایی با شماره‌های متناسب در دست نوزاد شما قرار می‌گیرد. نوزادان اغلب دارای ۲ عدد دستبند، روی مچ دست و مچ پا هستند.

وقتی نوزاد بعد از تولد دچار مشکل می‌شود

تمام اعضای بدن نوزاد باید بعد از تولد به شیوه جدیدی با هم کار کنند. گاهی اوقات نوزاد در هنگام گذار دچار مشکل می‌شود. ارزیابی‌های بهداشتی مانند آزمایش آپگار که بلافاصله پس از تولد انجام می‌شود،

می‌تواند به تشخیص اینکه آیا اوضاع نوزاد خوب است یا مشکل دارد، کمک کند.

نوزادانی که ممکن است هنگام تولد دچار مشکل شوند، اغلب نوزادان نارس، نوزادان با زایمان دشوار یا نوزادان دارای نقص مادرزادی هستند. خوشبختانه مراقبت‌های ویژه‌ای برای این نوزادان در دسترس است.

نوزادان تازه متولد شده که نیاز به مراقبت‌های پزشکی شدید دارند اغلب در منطقه خاصی از بیمارستان به نام بخش مراقبت‌های ویژه نوزادان (NICU) بستری می‌شوند.

فراهم کردن شرایط مناسب برای خواب نوزادان

نوزاد تازه متولد شده شما نیاز به مراقبت‌های بیشتر و توجه کامل والدین خود دارد. مد نظر داشته باشید که خواب کافی برای رشد نوزاد بسیار حیاتی است.

اگر شرایط خواب کودک فراهم نشود به طور حتم مشکلات و دردسرهایی را برای والدین به همراه خواهد داشت. خوب است بدانید که گهواره یا ننوی نوزاد نیز به منظور آسان‌تر شدن نگهداری از نوزاد و کمک به والدین ساخته شده است.

ایجاد حرکت رفت و برگشتی، در ننو‌های نوزادان باعث می‌شود که خوابیدن برای نوزادتان راحت‌تر باشد و فرزند شما بدون ایجاد مزاحمت و گریه مداوم سریع‌تر بخوابد.

راه های مراقبت آسان و امروزه در بازار متناسب با سن نوزادان، ننوهای باکیفیت و مرغوبی تولید شده‌اند که آسایش و راحتی را برای والدین به ارمغان آورده‌اند. شما می‌توانید ننوی مورد نظر خود را از مراکز فروش معتبر خریداری کنید.

روش‌های مراقبت از نوزاد تازه متولد شده

برطرف کردن مشکل قولنج در نوزاد

قولنج یکی از مشکلات عمده ای است که اکثر نوزادان با آن مواجه هستند. اگر چه این مشکل بیماری محسوب نمی‌شود ولی باعث گریه مداوم کودک می‌شود که خستگی والدین را به دنبال دارد.

زمانی که نوزاد خود را در ننو یا گهواره سنتی قرار می‌دهید، حرکت ملایم گهواره، باعث می‌شود تا شیری که نوزاد خورده است، سریع هضم شود. در نهایت، این تاب خوردن به حفظ آرامش و به خواب رفتن نوزاد می‌انجامد.

خرید ننو در همدان

راه های مراقبت آسان

راه های مراقبت آسان در صورتی که قصد دارید از نوزاد تازه متولد شده خود مراقبت کنید، سعی نمایید گرما، خواب و آرامش نوزاد را فراهم نمایید. این کار اصلا دشوار نیست.

در صورتی که می‌خواهید نوزادتان گریه نکند و به‌راحتی استراحت کند، تنها با خرید یک ننو می‌توانید آرامش کافی را برای فرزند خود به ارمغان آورید. ما به شما پیشنهاد می‌کنیم که برای نوزاد خود یک ننو تهیه کنید.

در صورت تمایل به خرید ننو می‌توانید به وب‌سایت فروشگاه اینترنتی گهواره مهر مراجعه نموده و نسبت به خریداری ننو برای نوزاد خود اقدام نمایید.

راه های مراقبت آسان محصولات گهواره مهر از متریال با کیفیت ساخته شده‌اند و ضمن برخورداری از دوام بالا با قیمت مناسب در اختیار شما عزیزان قرار می‌گیرند.

شما عزیزان می‌توانید محصول مورد نظر خود را از سراسر شهرهای ایران از جمله مشهد، همدان، شیراز، اصفهان، یزد، تبریز، بندرعباس، اهواز، قم، تهران، کرمان و کرج، سفارش داده و آن را در کوتاه‌ترین زمان ممکن تحویل بگیرید.

برای مشاهده نمونه‌های بیشتر می‌توانید صفحه اینستاگرام ما را دنبال کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

برای دیدن محصولات که دنبال آن هستید تایپ کنید.
enemad-logo
تماس با بخش فروش