رازهای نگهداری و مراقبت از نوزاد + ترفندهای مادرانه

رازهای نگهداری و مراقبت از نوزاد

فهرست مطالب این نوشته

رازهای نگهداری و مراقبت از نوزاد   شما دوران بارداری و زایمان را پشت سر گذاشته‌اید و حال آماده هستید که به خانه بروید و زندگی جدیدی را با نوزاد خود آغاز کنید. با بازگشت به خانه، ممکن است ندانید که از کجا شروع کنید! برای نگهداری و مراقبت از نوزاد خود چه کارهایی لازم است انجام دهید؟ نکاتی که در ادامه به شما معرفی می‌کنیم، می‌توانند به شما کمک کند تا در نگهداری و مراقبت از نوزاد خود به بهترین نحو عمل نمایید.

اهمیت نگهداری و مراقبت از نوزاد با روش‌های جدید

در ابتدا پس از مرخص شدن مادر از بیمارستان، بایستی اتاق مناسبی را برای نوزاد خود فراهم کنید و شرایط آرامش و خواب او را فراهم نمایید. برای خواب راحت کودک خود می‌توانید از ننو و گهواره استفاده کنید. خوب است بدانید که خواب کافی مهم‌ترین چیزی است که کودک به آن نیاز دارد. نوزاد برای رشد بهتر به‌خواب و استراحت کافی نیازمند است.

درخواست کمک از اطرافیان بعد از تولد نوزاد

در ابتدای کار بهتر است از افراد باتجربه مانند مادر بزرگ، خاله، عمه و .. کمک بگیرید. حتی می‌توانید در صورت نیاز با مشاورین و متخصصان تغذیه مشورت کنید. پرستاران گزینه بسیار مناسبی هستند که می‌توانند به شما در نحوه نگهداری و مراقبت از نوزاد کمک کنند. بستگان و دوستان نیز می‌توانند به شما در این زمینه کمک کنند پس بهتر است، تجربیات آن‌ها را رد نکنید.

نگهداری و مراقبت از نوزاد

دست زدن به نوزاد تازه متولد شده

رازهای نگهداری و مراقبت از نوزاد

اگر برای اولین بار است که صاحب فرزند شده‌اید، ممکن است با دست زدن به نوزاد تازه متولد شده احساس ترس کنید. نوزادان در این مرحله بسیار ظریف هستند و بدن بسیار نرمی دارند. حتی سر نوزادان بسیار نرم است و ممکن است در این شرایط با ترس مواجه شوید. در اینجا چند اصل برای یادآوری وجود دارد:

 • قبل از دست زدن به نوزاد، دستان خود را بشویید (یا از ضدعفونی کننده دست استفاده کنید). نوزادان هنوز سیستم ایمنی قوی ندارند، بنابراین در معرض عفونت هستند. اطمینان حاصل کنید که همه کسانی که به نوزاد شما دست می‌زنند دست‌های تمیزی دارند.
 • مراقب سر و گردن نوزاد باشید. هنگام حمل نوزاد در گهواره حتما دست خود را زیر سر نوزاد قرار دهید، همچنین هنگام حمل کودک به صورت عمودی یا هنگامی که کودک را به حالت خوابیده قرار می‌دهید، سر او را نگه دارید.
 • اگر لازم است نوزاد خود را بیدار کنید، این کار را با تکان دادن انجام ندهید – در عوض، پای نوزاد را قلقلک دهید یا به آرامی به گونه‌ها ضربه بزنید. زیرا لرزش می‌تواند باعث خونریزی در مغز و حتی مرگ شود.
 • اطمینان یابید که کودک شما بر روی صندلی ماشین یا درون کالسکه به‌درستی قرار بگیرد. هرگونه فعالیتی را که ممکن است بیش از حد خشن یا تند باشد، انجام ندهید.
 • مد نظر داشته باشید که نوزاد تازه متولد شده برای انجام بازی‌های خشن، مانند تکان دادن روی زانو یا پرتاب شدن به هوا آمادگی ندارند و از انجام این کارها اجتناب کنید.
 • نگهداری و مراقبت از نوزاد

پیوند آرامش بخش

رازهای نگهداری و مراقبت از نوزاد و پیوند، یکی از لذت بخش‌ترین بخش‌های مراقبت از نوزاد است که در زمان حساس در اولین ساعت‌ها و روزهای پس از تولد اتفاق می‌افتد و والدین با نوزاد خود ارتباط عمیقی برقرار می‌کنند. نزدیکی فیزیکی بین مادر و فرزند می‌تواند ارتباط عاطفی را تقویت کند.

برای نوزادان، دلبستگی به رشد عاطفی آن‌ها کمک می‌کند، که بر رشد آن‌ها در زمینه‌های دیگر مانند رشد جسمی نیز تأثیر می‌گذارد. یکی دیگر از راه‌های ایجاد پیوند آرامش بخش با فرزندتان، “عشق” ورزیدن به اوست.

با قرار دادن نوزاد در ننو و گهواره و نوازش ملایم او این پیوند و رابطه عاطفی را شروع کنید. هم شما و هم همسرتان می‌توانید از این فرصت استفاده کنید و نوزاد خود را هنگام تغذیه یا قرار دادن در گهواره در مقابل صورت خود نگه دارید.

نوزادان، به ویژه نوزادان نارس و کسانی که مشکلات پزشکی دارند، ممکن است به ماساژ پاسخ دهند. انواع خاصی از ماساژ ممکن است پیوند را تقویت کرده و به رشد و نمو نوزاد کمک کند. پس کودک خود را به آرامی ماساژ دهید.

نوزادان معمولاً عاشق صدا و آوازهایی مانند صحبت کردن، غر زدن و آواز خواندن هستند. احتمالاً کودک شما نیز عاشق گوش دادن به موسیقی است. صدای جغجغه کودک و موبایل موزیکال از دیگر راه‌های خوب برای تحریک شنوایی نوزاد است. اگر کودک کوچک شما بیدار است، سعی کنید آواز بخوانید، شعر بخوانید و کودک را به آرامی روی صندلی تکان دهید.

برخی از نوزادان می‌توانند به طور غیرمعمول نسبت به لمس، نور یا صدا حساس باشند و ممکن است به‌راحتی بترسند و گریه کنند، کمتر از آنچه انتظار می‌رود بخوابند، یا وقتی کسی با او صحبت می‌کند یا برایش آواز می‌خواند، صورت خود را برگردانند. اگر در مورد کودک شما چنین است، سطح سر و صدا و نور را پایین تا متوسط ​​نگه دارید.

قنداق کردن نیز یکی دیگر از تکنیک‌های آرامش بخش است که والدین می‌توانند انجام دهند. با قنداق مناسب بازوهای کودک را در نزدیکی بدن نگه می‌دارد در حالی که اجازه حرکت پاها را می‌دهد. قنداق زدن نه تنها نوزاد را گرم نگه می‌دارد، بلکه به نظر می‌رسد به اکثر نوزادان احساس امنیت و راحتی می‌دهد. قنداق کردن همچنین ممکن است به محدود کردن رفلکس که سبب بیدار ماندن نوزادان شود، کمک کند. مد نظر داشته باشید که نوزادان پس از ۲ ماهگی نباید قنداق شوند.

نگهداری و مراقبت از نوزاد

همه چیز در مورد پوشک کردن نوزاد

احتمالاً قبل از آوردن نوزاد به خانه تصمیم می‌گیرید که از پوشک پارچه‌ای یا یکبار مصرف استفاده کنید. از هر کدام که استفاده می‌کنید، کودک شما حدود ۱۰ بار در روز یا حدود ۷۰ بار در هفته پوشک را کثیف می‌کند.

قبل از پوشک زدن نوزاد، اطمینان یابید که همه وسایل را در دسترس دارید تا مجبور نباشید نوزاد خود را بدون مراقبت روی میز تعویض بگذارید. شما برای پوشک کردن فرزند خود به موارد زیر نیاز دارید:

 • پوشک تمیز
 • پودر بچه
 • دستمال مرطوب پوشک

حمام کردن نوزاد

بدن نوزاد بسیار حساس است و تا چند روز بعد از به دنیا آمدن نیاز به حمام وجود ندارد؛ اما پس از افتادن بند ناف می‌توانید نسبت به حمام نوزاد اقدام نمایید. برای شستشوی کودک خود از اسفنج سبک و نرم استفاده کنید. این موارد را قبل از حمام کردن نوزاد آماده کنید:

 • یک دستمال نرم و تمیز
 • صابون و شامپوی بچه ملایم و بدون بو
 • یک برس نرم برای تحریک پوست سر نوزاد
 • حوله یا پتو
 • پوشک تمیز
 • لباس‌های تمیز

نحوه  تغذیه و آروغ زدن نوزاد

چه نوزاد خود را با شیر مادر و چه با شیشه شیر خشک تغذیه کنید، ممکن است در دفعات انجام این کار دچار سردرگمی شوید. به‌طور کلی، ما به شما توصیه می‌کنیم که هر زمان که نوزاد گرسنه به نظر می‌رسد به او شیر دهید. کودک شما ممکن است با گریه کردن، قرار دادن انگشتان در دهان خود و یا ایجاد صداهای مکنده به شما اشاره کند که گرسنه است.

نوزاد تازه متولد شده باید هر ۲ تا ۳ ساعت یکبار تغذیه شود. اگر به نوزاد خود شیر می‌دهید، به فرزند خود این فرصت را بدهید که در هر سینه ۱۰-۱۵ دقیقه شیر بخورد. اگر از شیر خشک استفاده می‌کنید، نیاز است که کودک شما در هر وعده غذایی حدود ۶۰ تا ۹۰ میلی لیتر شیر مصرف کند. برخی از نوزادان ممکن است هر چند ساعت یکبار بیدار شوند و شیر بخورند که کاملا عادی است.

اصول خواب مناسب برای نوزاد

رازهای نگهداری و مراقبت از نوزاد   نوزاد متولد شده به طور متوسط به ۱۲ تا ۱۶ ساعت خواب کافی نیاز دارد. به طور معمول نوزادان در شب به سختی می‌خوابند و مدام برای خوردن شیر بیدار می‌شوند. بسیاری از نوزادان در ۳ ماهگی شب (بین ۶ تا ۸ ساعت) می‌خوابند، اما اگر نوزاد شما این طور نیست، جای نگرانی وجود ندارد. مانند بزرگسالان، نوزادان باید الگوها و چرخه‌های خواب خود را ایجاد کنند، بنابراین اگر نوزاد شما وزن اضافه می‌کند و سالم به نظر می‌رسد، اگر در ۳ ماهگی در طی شب کمتر خوابیده، نگران نباشید.

مهم است که همیشه نوزادان را به پشت بخوابانید تا خطر SIDS (سندرم مرگ ناگهانی نوزاد) کاهش یابد. همچنین بهتر است موارد زیر را مد نظر داشته باشید:

 • قرار دادن نوزاد در ننو و گهواره
 • عدم استفاده از پتو و لحاف سنگین و بالش در گهواره (این موارد می‌تواند نوزاد را خفه کند).

نگهداری و مراقبت از نوزاد با خرید اینترنتی ننو تهران

رازهای نگهداری و مراقبت از نوزاد   در این مطلب سعی کردیم به برخی از ترفندهای مادرانه برای نگهداری و مراقبت از نوزاد اشاره نماییم. همان طور که گفته شد، سعی کنید اتاق مناسبی را برای نوزاد خود فراهم کنید و شرایط آرامش و خواب او را فراهم سازید. برای خواب راحت کودک خود می‌توانید ننو و گهواره مناسبی را تهیه کنید. شما عزیزان می‌توانید کودک دلبندتان را در ننو یا گهواره قرار دهید و با خیال به انجام فعالیت‌های روزانه‌تان بپردازید. در صورت تمایل به خرید ننو به وب سایت و فروشگاه اینترنتی گهواره مهر مراجعه نموده و خرید خود را انجام دهید.

شما عزیزان می‌توانید کالای مورد نظر خود را از سراسر شهرهای ایران از جمله مشهد، همدان، شیراز، اصفهان، یزد، تبریز، بندرعباس، اهواز، قم، تهران، کرمان و کرج، سفارش داده و در کم‌ترین زمان ممکن سفارش را درب منزل خود تحویل بگیرید.

برای مشاهده نمونه‌های بیشتر می‌توانید صفحه اینستاگرام ما را دنبال کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

برای دیدن محصولات که دنبال آن هستید تایپ کنید.
enemad-logo
تماس با بخش فروش